MENÜ

Kongre Bilimsel Programı Yayınlanmıştır

Kongre Bilimsel Programı Yayınlanmıştır

DAVETLİ KONUŞMACILAR

 

 

                                       

ULUSLARARASI DAVETLİ KONUŞMACILAR

                                                                 

    

 

 Dr. Maurizio Bertollo

Prof.Dr. Maurizio Bertollo

 

İtalya Chieti Üniversitesi Öğretim Üyesi, Avrupa Spor Psikolojisi Federasyonu Başkan Yardımcısı

“Öz Düzenleme ve Performans Optimizasyonu” (Self Regulation and Performance Optimization)

 

 Dr. Maurizio Bertollo İtalya Chieti Üniversitesinde tam zamanlı ve İngiltere Suffolk Üniversitesinde Ziyaretçi Profesör olarak çalışmaktadır. Beden Eğitimi ve İnsan Hareketleri Bilimi alanında lisans derecesi, Eğitim (Pedagoji) ve Psikoloji alanında yüksek lisans Spor Bilimleri alanında doktora derecesi almıştır. Çalışmalarında motor davranış ve performansın geliştirilmesi, sürdürülmesi ve iyileştirilmesinin altında yatan süreç ve mekanizmalara odaklanmaktadır. Başlıca araştırma alanları performansı destekleyen biyo-psikofizyolojik durumlar, stres-başa çıkma dengesi ve optimal işlevin bireysel alanları üzerinedir.

 

Prof.Dr. Markus Raab

 

Almanya Spor Üniversitesi Öğretim Üyesi, Avrupa Spor Psikolojisi Federasyonu Başkanı  

"2050'de Spor ve Egzersiz Psikolojisi" (Sport and Exercise Psychology in 2050) 

 

 Dr. Markus Raab, Alman Spor Üniversitesi, Psikoloji Bölüm'nde tam zamanlı, Londra South Bank Üniversitesinde ise yarı zamanlı Profesör olarak çalışmaktadır. Alman Spor Üniversitesi' nin Piskoloji bölümüne 5 senede bir olmak kaydıyla başkanlık yapmaktadır. 2019 yılı itibarıyla Avrupa Spor Psikolojisi Federasyonu başkanlığına seçilmiştir. Kendisinin başlıca araştırma alanları spor, egzersiz ve performans üzerinedir. Düşünme, karar verme, motor öğrenme ve kontrol konularını çalışmaktadır.

 

 

 

 ULUSAL DAVETLİ KONUŞMACILAR

 

 

 

Dr. Abdurrahman AKTOP

Prof.Dr. Abdurrahman AKTOP

 

Akdeniz Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Dekanı

“Uygulamalı Spor Psikolojisinde Biyolojik Geribildirim; Güncel yaklaşımlar, Etkileri ve Sınırlılıkları”

 

 Dr. Abdurrahman AKTOP Akdeniz Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Antrenörlük Eğitimi Bölümü Hareket ve Antrenman Anabilim Dalında öğretim üyesi olarak çalışmaktadır. 1972 yılında Ankara’da doğdu. Lisans eğitimini Orta Doğu Teknik Üniversitesi Eğitim Fakültesi Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümünde tamamladı. Yüksek lisans eğitimini Akdeniz Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Beden Eğitimi ve Spor Öğretimi programında Spor Psikolojisi alanındaki çalışmasıyla, doktora eğitimini ise yine Akdeniz Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Spor Bilimleri programında uygulamalı spor psikolojisi alanında yaptığı çalışmayla tamamladı. 1985-1992 yılları arasında Atletizm ile uğraşmaya başladı, 400 m. ve 400 m. engelli branşlarında birçok Türkiye derecesine sahiptir. 1989 yılında ISF Dünya şampiyonasında ülkemizi temsil etti. 1999 yılında Akdeniz Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulunda Araştırma Görevlisi olarak akademik hayata başladı. Spor Bilimlerinde Biyolojik Geribildirim ile Zihinsel Antrenman alanında İsrail Wingate Enstitüsünde eğitim aldı. Spor Psikolojisi, Motor Gelişim, Özel Gereksinimli Sporcular ve Spor Pedagojisi alanlarında birçok uluslararası ve ulusal makale, kitap bölümü yazmış, kongre ve seminer sunumu gerçekleştirmiştir. 

 

 

 

Dr. Hülya AŞÇI

Prof.Dr. Hülya AŞÇI

 

Fenerbahçe Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi

“Sporda Pozitif Psikoloji: Optimal Performans Duygu Durumu”

 

 F. Hülya Aşçı Orta Doğu Teknik Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Bölümün’den1991 yılında mezun oldu. 1993 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Bölümünde Spor Psikolojisi üzerinde yüksek lisans eğitimini tamamladı. 1998 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Eğitim Bilimleri Bölümü Rehberlik ve Psikolojik Danışma Anabilim dalından Doktora derecesini aldı. Dr. Aşçı’nın uluslararası ve ulusal hakemli dergilerde yayımlanan 110 araştırma makalesi, uluslararası ve ulusal bilimsel toplantılarda sunulan 300’ün üzerinde bildirisi bulunmaktadır. Ayrıca, Dr. Aşçı uluslararası ve ulusal düzeyde verilen birçok bilimsel ödüle de layık görülmüştür. Dr. Aşçı Psychology of Sport and Exercise dergisinin yardımcı editörütür. Ayrıca, Spor Psikolojisi ve Spor Bilimleri alanında yayımlanan birçok derginin editör kurulunda görev almaktadır.  Dr. Aşçı’nın uluslararası ve ulusal dergilerde yayımlanan çalışmalarına yapılmış 700’ün üzerinde atıfı bulunmaktadır. Spor ve Egzersiz psikolojisi alanında çalışan Dr. Aşçı benlik algısı, fiziksel benlik algısı, egzersiz ve zihinsel sağlık ilişkisi, motivasyon, sosyal fizik kaygı gibi konular üzerine araştırma yapmaktadır. Dr Aşçı, Herkes için Spor Federasyonu, Spor Bilimleri Derneği gibi kurum ve kuruluşların komite ve kurullarında görev almıştır. Alanında en yüksek sayıda makale sahibi olan F. Hülya Aşçı, halen Marmara Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi’nde görev yapmaktadır.

 

 

 

 

Dr. Turgay BİÇER

Prof.Dr. Turgay BİÇER

 

Gedik Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi, Eğitmen, Psikolojik Performans Danışmanı Yazar

“Covid-19 Sürecinde Sporcu, Antrenör ve Kulüplerle Yapılan Çalışmalar”

 

Dr. Turgay BİÇER, Gedik Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Spor Yöneticiliği Bölümü öğretim üyesidir. Aynı zamanda Egzersiz ve Spor Psikolojisi Deneğinin kurucu Başkanıdır. Ulusal ve uluslararası sempozyum ve kongrelerde bilimsel çalışmalarda bulunmuş, oturum başkanlıkları yapmış, ve bir çok bilimsel dergide çalışmaları yayınlanmıştır. Basketbol brnşında sporculuk geçmişine sahip olan Biçer, uzun yıllar bu branşta ülkemizin çeşitli kulüplerinde antrenörlük yapmıştır. Biçer, TRT 2’de Yapımcılığını Neşe Bilginer’ in üstlendiği, ülkemizin alanında önderlik yapan kişilerin başarı öykülerini model alan “Başarı Basamakları” programını Ayşe İdem Tümer ile birlikte dört yıl yapmış ve sunmuştur. Buna ek olarak, çeşitli radyo ve tvlerde spor psikolojisi alanında haftalık programlar yapmış ve sunmuştur ve çeşitli gazetelerde köşe yazarlığı yapmıştır. Yazarı olduğu 9 kitabın yanı sıra 12 kitabın da editörüdür. Türkiye’ de Spor Psikolojisi ve mentorluğun öncüsüdür. UEFA Kupasını kazanan Galatasaray, Dünya ve Konfederasyon Kupasında 3. olan A Milli Futbol, Dünya şampiyonu olan Yelken Milli, 2004 Atina Olimpiyatlarında madalya alan Olimpik Sporcularının yanı sıra,  Fenerbahçe, Trabzonspor, Antalyaspor, Denizlispor, Sivas spor, futbol ve Efes Pilsen, Ülker Spor Basketbol, Vakıfbank Voleybol, Voleybol Kadın Milli Takımı, Yüzme Milli Takımı ve ENKA Tenis Kulübünün yanı sıra farklı dallarda birçok spor kulübü ve sporcunun mentorluğunu yapmış, yapmaktadır. Biçer aynı zamanda ve ulusal ve uluslararası alanda Liderlik, Takımdaşlık, Motivasyon Değişim Yönetimi ve Bireysel Gelişim konularında ilham veren etkili bir konuşmacı olarak kabul edilmekte; bu iş, eğitim, siyaset ve spor alanlarında lider ve yöneticilerin danışmanlığı ve koçluğunu yapmaktadır. Futbol Vakfı Mütevelli Heyeti üyesidir. İki dönem Yelken Federasyonunda Yönetim Kurulu Üyeliği yapmıştır. Bunun yanı sıra Basketbol Federasyonunda Eğitim, Golf Federasyonunda Sağlık, Yüzme, Kano, Karate Federasyonlarında Kurul üyelikleri yapmıştır; yapmaktadır. Avrupa ve Uluslararası Spor Psikologları, TMOK, Spor Bilimleri Derneği,  ANLP, ISCHPER gibi yurtiçi ve yurt dışındaki birçok meslek kuruluşunun üyesidir. Spor Bakanlığının oluşturduğu Spor Bilim Kurulu üyeliğine seçilmiştir. Birçok alanda ödülleri olan Turgay Biçer, 2015 yılında Türkiye Milli Olimpiyat Komitesinden  (TMOK),  Kariyer Dalı Büyük Ödülünü almıştır. Halen Giresunspor psikolojik performans danışmanıdır.

                                                                       

 

  PROF.DR. BİROL DOĞAN

                                                                                          Prof. Dr. Birol DOĞAN

 

       İstanbul Rumeli Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi  

 "Sporda Zihinsel Performans Uygulamaları"

 

Ege Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesinden emekli oldu. Halen İstanbul Rumeli Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi’nde Öğretim Üyesi olarak görev yapmaktadır. Ortaca (Muğla) doğumludur ve İngilizce bilmektedir. Sporda Psiko-Sosyal Alanlar Anabilim Dalı Başkanlığı, Beden Eğitimi Öğretmenliği Bölüm Başkanlığı, E.Ü Beden Eğitimi Ve Spor Yüksekokulu Müdürlüğü yaptı.

 

BİLİMSEL TOPLANTI DÜZENLEME ETKİNLİKLERİ

 

  1. Uluslararası Spor Psikolojisi Sempozyumu, Sempozyum Sekreterliği, İzmir, Ekim, 2001.

Üniversiade FISU Kongresinde, FISU Kongre Başkanı, İzmir, 2005.

Dünya Herkes için Spor Kongresi Organizasyon Komitesi Üyesi ,

2011Dünya Beden Eğitimi,Spor,Rekreasyon ve Dans Kongresi(İCHBER) Organizasyon Kurulu Üyesi,2013

Futbol Fedarasyonunun düzenlediği A antrenörlük kursunda,Futbolda Bilim ve Teknoloji ve TFF'nin,  UEFA A ve Pro Lisans kurslarında, Futbolda uygulamalı spor psikolojisi ders eğitmenliği.

TFF’nin düzenlediği Psikolojik Performans Danışmanlığı kurslarında Spor Psikolojisi eğitmenliği.

  

DİĞER MESLEKİ FAALİYETLERİ

Türkiye Spor Bilimleri Dernek Başkanlığı(3 yıl)

Spor Bilimleri, Performans Dergisinde Editörlük

Spor Bilimleri, Performans Dergisinde 2005-2010 sahibi 

Egzersiz ve Spor Psikolojisi Derneği Kurucu Üyesi ve Yönetim Kurulu Üyeliği

YÖK Doçentlik Değerlendirme Kurulu Üyeliği

Türkiye Herkes için Spor Federasyonu Yönetim Kurulu Üyeliği(8 yıl)

Türkiye Üniversite Sporları Federasyon Yönetim Kurulu Üyeliği (8 yıl)

 

Eskişehir Web Tasarım