MENÜ

Kongre Bilimsel Programı Yayınlanmıştır

Kongre Bilimsel Programı Yayınlanmıştır

ATÖLYE ÇALIŞMASI

Dr. Seyhan HASIRCI

Prof.Dr. Seyhan HASIRCI

 

Nişantaşı Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu

“Orta Avrupa Ülkelerinde Spor Psikoloğu Eğitimi”

 

       Dr. Seyhan Hasırcı İstanbul Nişantaşı Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Öğretim Üyesidir. 20.06.1953 yılında Adana’da doğdu, İlk, Orta ve Lise Eğitimini bu ilde tamamladı. 1973-1976 yılları arasında Gazi Eğitim Enstitüsü Beden Eğitimi Bölümünü bitirdi.  1978 yılında Ege Üniversitesinde açılan ilk Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulunda Asistan olarak akademik hayata başladı ve 1980-1981 Köln Spor Yüksek Okulunda (DSHS) Cimnastik ve Tranpolin eğitimi gördü. Ardından Dokuz Eylül Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde Spor Psikolojisinde Yüksek Lisans ve aynı anabilim dalında Doktora, 1995 yılında Psikososyal alanlar ve spor anabilim dalında Doçent oldu ve aynı kurumda öğretim üyeliği yanı sıra psikososyal ve spor anabilim dalı Başkanlığı görevini sürdürdü. 2001 yılında Pamukkale Üniversitesinde Profesörlüğe atandı ve 17.10.2002 tarihinde Pamukkale Üniversitesinden Profesör kadrosundan emekli oldu ve Almanya’ya gitti 2003 yılından itibaren Almanya Koblenz-Landau Üniversitesi Spor Bilimleri Enstitüsünde 15 yıl Misafir Öğretim Üyeliği yaptı.

       Bu arada (DOSB) Alman Olimpik Spor Birliği’nde Türkiye masasında danışmanlık yaptı ve hala bu görevi sürmektedir. 2014 yılında „Center of Mental Excellence“  ‘’Ausbildungsportpsychologie’’ kursunu tamamlayarak Spor Psikoloğu belgesini almaya hak kazandı. Türkiye Cimnastik Federasyonunda antrenörlüğe başladı. 1977’den itibaren Türkiye Cimnastik Federasyonunda Milli Takım Antrenörlüğü, Hakemlik, Eğitim-Teknik ve Merkez Hakem Kurulu Üyelikleri görevlerinde bulundu. 8 yıl süreyle Avrupa Cimnastik Birliği Genel Cimnastik Teknik Komite üyeliği görevlerinde bulundu, 1999 dan İtibaren sırası ile: İzmir Karşıyaka Spor Kulübü, Muğlaspor, Marmarisspor. Denizlispor ve İzmirspor da Spor psikoloğu görevlerinde bulunarak antrenör ve sporculara psikolojik destek verdi.

       1983 yılından beri Uluslararası hakemlik brövesine sahip olup bir çok ulusal ve uluslararası yarışmalara hakem olarak ülkemizi temsil etmiştir. 2003 yılından itibaren Sporda şiddet ve ırkçılık konusunda Almanya’da çalışmalar yapan KOS (Sporda Ulusal Güvenlik Birimi) ile birlikte çalışan Prof. Hasırcı, 2008 Avrupa Futbol Şampiyonasında UEFA ve TFF tarafından Taraftar Koordinasyon Merkezinin başında görev yaparak ülkemizi ilk defa böyle bir çalışmada başarı ile temsil etmiştir. Şu anda Avrupa Futbol Taraftarları Derneği (FSE) Futbol Support Europa’nın üyesi olup Şiddet ve Irkçılığa karşı verilen mücadele içerisinde aktif olarak görev yapmaktadır.

 

Doç.Dr. Emre Ozan TINGAZ

 

Gazi Üniversitesi, Spor Bilimleri Fakültesi, Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü

"Temel Bir Mindfulness Uygulaması: Beden Taraması"

 

        Dr. Emre Ozan Tingaz lisans bitirme tezinde zihinsel antrenmanın sportif beceri üzerine etkisini incelediği deneysel çalışma ile başlayan araştırmacı hayatına, ÖYP (Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı) kapsamında Spor Bilimleri temel alanında birinci olarak, Gazi Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesinde Araştırma Görevlisi unvanıyla devam etmiştir. Yüksek lisans ve doktora tezlerinde egzersiz ve spor psikolojisi alanında çalışmıştır. Lisansüstü eğitimi süresince Çekya, Masaryk Üniversitesi ve Portekiz, Porto Üniversitesinde spor psikolojisi alanında araştırmalarını yürütmüştür. Hacettepe Üniversitesi Psikoloji Bölümünde özel öğrenci olarak psikoloji eğitimine başlamış ve Çağ Üniversitesi Psikoloji Ana Bilim Dalında sporcularda Mindfulness ve Öz Şefkat konusundaki tezi ile ikinci yüksek lisansını tamamlamıştır. 


         Sporcu Bilinçli Farkındalık Ölçeğini Türkçeye uyarlayarak 17. Uluslararası Spor Bilimleri Kongresinde Psikososyal Alanlarda en iyi sözel bildiri ödülünü almıştır. MSPE (Mindful Sportif Performansı Artırma) Enstitüsü bünyesinde programın kurucuları Dr. Keith Kaufman, Dr. Timothy Pineau ve Dr. Carol Glass tarafından MSPE eğitmeni olarak sertifiye edilmiştir. Sporda Mindfulness (bilinçli farkındalık) konusunda ulusal (TR-Dizin), uluslararası (SSCI) yayınlara, kitap bölümü ve bildirilere sahiptir. Sporcu Bilinçli Farkındalık Ölçeği, Sporcu Öz Şefkat Ölçeği-Kısa Formu, Sporcu Duygu Düzenleme Ölçeği ve Sporcu Durumluk Öz Eleştiri Ölçeği’ni Türkçeye kazandırmıştır. Halen, Gazi Üniversitesinde hem Spor Bilimleri Fakültesi hem de farklı fakültelerde İngilizce ve Türkçe Egzersiz ve Spor Psikolojisi derslerini yürütmektedir. Bununla birlikte, Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliğinde Bölüm Başkan Yardımcısı olarak görevine devam etmektedir.

Eskişehir Web Tasarım